چه‌طور از کیف و کفش چرمی نگهداری کنیم؟

1- چرم را دور از نور خورشید نگه‌دارید

نور خورشید و گرما رطوبت درونی چرم را از بین می برد و آن را خشک و شکننده می‌کند. وقتی رطوبت درونی چرم از بین برود، احتمال پوسته‌شدن و ترک‌خوردن چرم زیاد می‌شود.

2- اجازه ندهید شکل چرم عوض شود

چرم بسیار شکل‌پذیر است. به همین دلیل اگر مثلا کیف چرم را چنان پر کنید که شکل آن عوض شود، بعد از خالی‌شدن به شکل اصلی‌اش برنخواهدگشت. پس اگر خواستید لوازم چرمی را مدتی در کمد بگذارید کیف‌، کفش و بوت چرمی را با مقدار مناسبی روزنامه پر‌کنید. علاوه‌بر این همیشه دقت‌کنید که بیش از گنجاش کیفتان در آن لوازم نگذارید.

3- چرم را از لوازم نوک‌تیز دور نگه‌دارید.

خط و خش ایجادشده روی چرم راه ترمیم ندارد، بنابراین واقعه را قبل از وقوع علاج‌کنید و لوازم و لباس‌های چرمی‌تان را از ابزارها و لوازم نوک‌تیز و سطوح ناهموار مثل دیوارهای سیمانی دور نگه دارید.

 4- چرم را واکس بزنید

برای جلوگیری از خشکی و ترک‌خوردن چرم، آن را اقلا هر ۶ ماه یک بار واکس بزنید. واکس چرم بهتر است بی رنگ، چرب و روغنی باشد. واکس‌های مایع فقط مثل مرکب رنگ چرم را تغییر می‌دهند.

5- چرم را در جای خشک و خنک نگهداری کنید

کیف، کفش، کمربند و لباس‌های چرمی را در کمدی به دور از رطوبت هوای شرجی نگهداری‌کنید. اگر رطوبت هوا زیاد باشد، چرم کپک می‌زند و از بین می‌رود. لوازم و لباس‌های چرمی را در کیسه‌های پلاستیکی نگهداری نکنید. کیسه‌های پارچه‌ای گزینه‌ مناسب‌تری برای نگهداری چرم هستند. اگر ناچار به استفاده از کیسه پلاستیکی هستید، با نوک چاقو تعداد زیادی حفره روی پلاستیک ایجاد‌کنید تا هوا بتواند از آن عبور‌کند.

این نوشته منتشر شده در مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.